Czego nie wolno myć w zmywarce? Oto lista zabronionych przedmiotów

Czy wiesz, że niektóre przedmioty zupełnie nie nadają się do mycia w zmywarce? Dowiedz się, jakie to są i jak ich uniknąć. Przeczytaj nasz artykuł!

Delikatne szkło odradza się myć w zmywarce

Delikatne szkło to jedna z rzeczy, które należy bezwzględnie unikać mycia w zmywarce. Chociaż wydaje się, że taki radykalny zabieg upłynni proces mycia, może doprowadzić do poważnych problemów. Zmywarka często stosuje bardzo agresywne i gorące detergenty oraz mocno suszy po każdym cyklu mycia. To wszystko prowadzi do osłabienia delikatnego szkła, a czasami nawet jego pęknięć lub całkowitego rozbicia pod wpływem gwałtownych zmian temperatury. Dlatego też warto tego rodzaju naczynia prać tradycyjnym sposobem – ręcznie.

Co jeszcze nie można umieścić w zmywarce? Oprócz delikatnego szkła powinniśmy uważać na plastikowe opakowania, drewniane utensylia kuchenne (np. deski do krojenia), miski wykonane ze srebra czy blachy i aluminiowe naczynia kuchenne. Plastiki są narażone na wysokie temperatury w trakcie prania w zmywarce, co może skutkować utratą integralności materiału i uwolnieniem groźnych substancji chemicznych do naszej żywności.

Drewno zostanie uszkodzone przez uderzenia spowodowane przez wirowanie i ciśnienie spryskiwaczy; Srebro ma tendencję do ciemnienia i pocieniawania podczas kontaktu z detergentami używanymi w zmywarce; natomiast blacha oraz aluminium mogą przepalać się i nabierać korozji od silnych detergentów użytych w trakcie prania.

Drewniane naczynia zagrożeniem dla zmywarki

Wiele osób myśli, że zmywarka może prać wszystko – od sztućców po garnki. To nieprawda! Drewniane naczynia na pewno NIE powinny się znaleźć w zmywarce. Dlaczego? Otóż drewno to materiał organiczny, który pod wpływem wody i detergentów pęcznieje oraz zmienia swój kształt. Powierzchnia drewnianych naczyń również jest bardziej delikatna i może łatwo nabawić się rys i uszkodzeń podczas cyklu prania w zmywarce. Co więcej, drewno jest porowate i może zatrzymać resztki jedzenia lub bakterie, które mogą rozwinąć się na jego powierzchni i spowodować nieprzyjemny zapach.

Co zrobić więc ze swoimi ulubionymi drewnianymi deskami do krojenia czy miskami? Wystarczy je umyć ręcznie za pomocą płynu do mycia naczyń i ciepłej wody.

Pamiętaj jednak o tym, aby wystawić je na suszenie po każdym użyciu – wilgoć to naturalny wróg dla drewna!

Mosiężne atrybuty niebezpieczne dla maszyny

Mosiężne atrybuty, takie jak np. kufle do piwa, dzbanki czy świeczniki, są niebezpieczne dla zmywarki i mogą ją uszkodzić. Powodem jest to, że mosiądz zawiera miedź oraz cynk i te substancje reagują z detergentami i solami  ze zmywarki, w sposób niemożliwy do przewidzenia.

Częstym wynikiem takiej reakcji jest powstanie brzydkich plam na mosiężnych przedmiotach lub ich matowienie.

Co więcej, konsekwencją używania zmywarki do mycia mosiężnych artykułów może być nawet utrata blasku odbijających światło powierzchni.

Dlatego właściciele mosiężnych atrybutów powinni próbować unikać mycia ich w zmywarce i korzystać z tradycyjnej metody – ręcznego czyszczenia. Mosież można oczyścić przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych dostępnych np. w sklepach ze sprzętem AGD albo bezpiecznie naturalnym sposobem: sokiem z cytryny zmieszanym z solą lub delikatnie szorując pędzelkiem umoczonym w rozpuszczalniku octanu sodowego (fosforany) lub octanu potasu (fosforany).

Kasety na narzędzia poza zasięgiem czyszczenia

Kasety na narzędzia, czyli popularne przegródki i skrzynki, stanowią nieodłączny element wyposażenia każdej praktycznej osoby zajmującej się majsterkowaniem. Niestety, to właśnie one są poza zasięgiem czyszczenia w zmywarce. Wynika to z kilku powodów – po pierwsze, niektóre narzędzia mogą być wykonane z materiałów, które nie tolerują wysokich temperatur i wilgoci, jakim są wystawione podczas mycia w zmywarce. Po drugie, struktura skrzynek na narzędzia często jest bardzo skomplikowana i nieregularna, co utrudnia optymalne ustawienie ich w koszu do mycia. W efekcie nie wszystkie partie kasety zostaną dokładnie umyte i pozostaną zabrudzenia.

Co więcej, kasety na narzędzia mogą mieć różną funkcję – jedne służą do przechowywania śrubek czy kołków, inne do przenoszenia wiertła lub innych narzędzi. Ostatnie przykładowe zadanie niesie z sobą ryzyko uszkodzenia plastikowych lub metalowych elementów skrzyni pod wpływem odprysków oraz szorowania szczoteczek urządzenia sprzątającego.

Wraz ze srebrem złoto też źle wpływa na urządzenie

W zmywarce można umyć wiele rzeczy, ale nie wszystko. Należy uważać na przedmioty wykonane ze srebra lub złota – ich obecność może negatywnie wpłynąć na urządzenie. Złoto i srebro reagują z pewnymi metalami w komorze myjącej, co powoduje ich korozję.



Ostatecznie, to może doprowadzić do uszkodzenia osprzętu zmywarki, a nawet czasem wymiany całej maszyny.

Jedynym sposobem na uniknięcie problemów jest ręczne czyszczenie narzędzi kuchennych wykonanych ze srebra i złota. Szklanki ślubne, talerze czy sztućce – lepiej użyć tradycyjnych metod mycia przez delikatne wytarcie dala od silnych detergentów zawartych w tabletkach do zmywarek.

Podsumowanie

Podsumowując, do zmywarki nie można wsadzać niektórych przedmiotów oraz materiałów takich jak: wyrobów ze srebra i aluminium, kryształowych szkła, stali nierdzewnej niemarkowej czy porcelany ozdobionej złotem lub srebrem. W okolicznościach kiedyśmy jednak zdecydowani poddać temu ryzyku nasze naczynia warto dokładnie zapoznać się z instrukcjami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.