Dlaczego liście zmieniają kolor jesienią?

Jesień to dobry czas na zauważenie drobnych szczegółów w przyrodzie. Drzewa i krzewy przybierają różne kolory, a barwa ich liści różni się w zależności od gatunku. Jesień przygotowuje nas powoli ku zimie. Temperatura spada, skraca się długość dnia, a co za tym idzie korzystamy z mniejszej ilości słońca. To właśnie wtedy spada produkcja chlorofilu – zielonego barwnika, który podczas procesu fotosyntezy tworzy pożywienie dla roślin – a inne pigmenty w liściach wysuwają się na pierwszy plan, nadając im jesienne kolory, takie jak pomarańczowy, czerwony czy fioletowy. Co ciekawe nie wszystkie liście jesienią zmieniają swój kolor. Drzewa iglaste pozostają zielone przez cały rok, chyba że igły sosny zbliżają się do końca swojego cyklu życia, wtedy zmieniają kolor na czerwony.

Złota jesień – co na nią wpływa?

W głównej mierze to właśnie pogoda odpowiedzialna jest za czas trwania kolorowej jesieni.  Największy wpływ wywiera na nią temperatura, wcześniej wspomniane światło słoneczne i nawodnienie. To właśnie te trzy czynniki wpływają na to, jak szybko pojawi się jesień i jak długo będzie ona trwać.

Idąc za tokiem rozumowania, aby piękna złota jesień utrzymywała się jak najdłużej dni słoneczne powinny przeważać nad tymi deszczowymi, a temperatura powinna być dodatnia. Wówczas wtedy chlorofil zawarty w liściach będzie zwalniał miejsce innym barwnikom takim jak karoten, który odpowiada za kolor żółty i pomarańczowy. Gdy temperatura nieco spanie, ale dalej będzie powyżej 0°C, w liściach zauważymy wzrost antocyjanu – czerwonego barwnika. Jeżeli jesienna pogoda będzie pochmurna i deszczowa, musimy liczyć się z tym, że liście z drzew spadną zdecydowanie szybciej niż myśleliśmy.

Dlaczego drzewa zrzucają liście?

Choć może trudno to zauważyć, głównym powodem, dla którego większość drzew traci liście na zimę, jest chęć oszczędzania energii i zasobów. Drzewa nie mogą dostarczać wody do liści, ponieważ niskie temperatury powodują zamarzanie wody, co uniemożliwia pobieranie jej z ziemi przez korzenie. Dodatkowo woda zamarzałaby wewnątrz drzewa podczas transportu do liści. Tak więc, drzewa zrzucając liście przygotowują się do przetrwania zimy.

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Designecologist

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.