Pływanie – najlepszy sposób na eliminację bólu kręgosłupa
Pływanie jest bardzo korzystnym sportem w rehabilitacji kręgosłupa. Nadzwyczajnie go odciąża i pozwala wykonywać ruchy, które dla wielu osób są trudne do wykonania bez wody. Najważniejszym czynnikiem przy pływaniu dla rehabilitacji kręgosłupa jest styl pływania: jeśli pływamy dla rehabilitacji kręgosłupa, musimy dobrać styl odpowiednio do dolegliwości. To fizjoterapeuta określa, czy powinniśmy pływać żabką czy kraulem i on też doradzi, jaki styl grzbietowy najbardziej nam odpowiada.
Co daje nam chodzenie na basen?
Pływanie to najpopularniejsza aktywność fizyczna. Jest świetnym sposobem na utrzymanie kondycji i zdrowia, a jednocześnie pomaga nam zrzucić zbędne kilogramy. Praca w wodzie poprawia krążenie krwi w naszym organizmie, kondycję, zwiększa pojemność płuc i zmniejsza rezerwy energetyczne. Pływanie to także aktywna forma relaksu, a regularne korzystanie z wizyt na basenie przedłuża nasze życie, poprawia samopoczucie i jest jedną z form rehabilitacji po urazach.
Jest polecane dla osób w każdym wieku i nie wymaga specjalnego sprzętu. Wysiłek rozkłada się równomiernie na całe ciało, angażuje wszystkie grupy mięśniowe i daje nam możliwość dopasowania treningu do indywidualnych potrzeb.
Jest również idealne dla dzieci, które uczą się ważnych umiejętności, takich jak kontrola oddechu, kontakt wzrokowy i pozycja ciała. Woda zapewnia opór, który pomaga wzmocnić górną część ciała i sprzyja koordynacji dolnej części ciała.
Pływanie a ból kręgosłupa – co warto wiedzieć?

Woda to wspaniała terapia. Ćwiczenia w basenie są wygodne i skuteczne, zwłaszcza dla osób mających problemy z poruszaniem się lub odczuwających ból. Ta forma aktywności skutecznie zmniejsza istniejące wcześniej napięcia i bóle mięśni. Ponadto pływanie:
- skutecznie odciąża kręgosłup,
- pozwala na wykonywanie ćwiczeń, które bez wody byłyby niemożliwe do wykonania,
- sprzyja rozluźnieniu mięśni piersiowych, ramion i karku (style grzbietowe),
- rozwija mięśnie barków, ramion i nóg (style takie jak żabka i kraul),
- wzmacnia mięśnie kręgosłupa,
- zmniejsza ból kręgosłupa,
- uaktywnia stawy międzykręgowe, a więc zwiększa amortyzację i ruchomość całego szkieletu.
Zanim wybierzesz styl pływania dla siebie, warto zastanowić się, na jakie dolegliwości on pomaga. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z porady specjalisty, który doradzi, jak najlepiej poruszać się w wodzie przy konkretnym schorzeniu. Równie ważna jest technika poruszania się w basenie. Wykonywanie ruchów w sposób nieprawidłowy może powodować większy ból.
Pływanie. Jaki styl powinniśmy wybrać dla siebie?
Pływanie kraulem rozluźnia mięśnie odcinka lędźwiowego, wzmacniając jednocześnie górną część pleców i szyję. Aktywizuje również mięśnie obręczy barkowej i nóg – które wykonują „nożyce”. Co ważne – unikać tego stylu pływania powinny osoby ze skoliozą (zwłaszcza w odcinku piersiowym, z kolanami koślawymi lub płaskostopiem). Najlepiej poruszać się w wodzie o określonej kondycji. Technika poruszania się w wodzie jest niezwykle ważna. Nieprawidłowe ruchy mogą powodować ból.

Żabka – styl ten polecany jest osobom z wadami postawy takimi jak skolioza, koślawość kolan i płaskostopie lub niewielkimi bólami kręgosłupa. Osoby ze znacznymi zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym i lędźwiowym powinny unikać tego stylu.
Pływanie stylem grzbietowym to ćwiczenie, które wzmacnia mięśnie kręgosłupa i odciąża stawy. Dodatkowo rozluźnia również mięśnie szyi, ramion i piersiowe. Pływanie stylem grzbietowym holistycznie wpływa na kondycję Twojego ciała, angażując nie tylko mięśnie brzucha, nóg i ramion, ale także te znajdujące się w plecach, pośladkach, biodrach i udach. Styl ten polecany jest do korygowania wad postawy, takich jak okrągłe lub wklęsłe plecy, kolana koślawe czy płaskostopie. Jeśli masz problemy z odcinkiem lędźwiowym, powinieneś uważać, aby nie przeciążać tego obszaru podczas pływania.
Styl motoryczny – tzw. delfin. Jeden z najtrudniejszych stylów pływackich. Jego przydatność w zakresie korekcji wad postawy kręgosłupa jest dość ograniczona. Można go stosować jedynie w profilaktyce i korekcji płaskostopia czy kolan koślawych.
Kiedy nie powinniśmy pływać przy bólu kręgosłupa?
Jeśli masz problem z dyskiem lub cierpisz na chorobę zwyrodnieniową, najlepiej przed pływaniem skonsultuj się z fizjoterapeutą. Pomoże ci on znaleźć ćwiczenia w wodzie, które nie pogorszą twojego stanu, a których należy całkowicie unikać.
_______________________________
Autor: Magdalena Chowaniec
Autor zdjęcia głównego: David Mark
Materiał źródłowy: ortopedio.pl, rehabilitacja-activ.pl, swimple.pl