Posadzki betonowe w domu – modne rozwiązanie dla każdego

Beton to piękny, naturalny materiał, który coraz chętniej wykorzystywany jest na podłogi w naszych domach. Powodów jego popularności jest wiele: jest trwały, odporny na ścieranie, trudno go zarysować, jest odporny na wilgoć. Nie zagrozi mu nawet duży pies z ostrymi pazurami czy drapieżny kot! Posadzki betonowe są nie tylko trwałe, ale cechuje je także niezwykła odporność! Bez obaw możemy chodzić po nich w butach, a także przesuwać meble.

Zacierany czy polerowany – jaki rodzaj posadzki betonowej wybrać do domu?

Do wyboru są dwa rodzaje posadzek betonowych: polerowane i zacierane.

Posadzka betonowa na bazie cementu – polerowany beton ma błyszczącą powierzchnię, która pięknie się błyszczy. Są to posadzki utwardzane, odporne na uszkodzenia mechaniczne. To elegancka opcja posadzki, która daje efekt tafli szkła. Polerowanie polega na szlifowaniu szlifierką z tarczami diamentowymi i nabłyszczaniu. Beton jest wcześniej barwiony za pomocą barwników lub odpowiedniego doboru kruszywa, na przykład bazaltu (jego dodatek pozwala na uzyskanie koloru antracytowego) czy marmuru (dla uzyskania odcienia zbliżonego do bieli). Dzięki gładkiej powierzchni taką posadzkę łatwiej jest utrzymać w czystości.

Beton polerowany wykorzystywany jest przede wszystkim jako posadzki przemysłowe. Posadzek przemysłowych używa się w obiektach komercyjnych czy hotelach,  ale sprawdzą się również w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak kuchnie, przedpokoje czy łazienki. To dobry wybór praktycznie do każdego wnętrza, któremu chcemy nadać bardziej elegancki charakter. Z pewnością będzie wyróżniał się nawet na tle zwykłych paneli podłogowych.

/Obraz SERGIO DE SANTI z Pixabay

Beton zacierany ma powierzchnię wyrównaną za pomocą specjalnych zacieraczek ręcznych lub mechanicznych. Beton zacierany jest zaraz po jego wylaniu. Zanim wykonasz wylewkę betonową można go ozdobić, posypując go utwardzaczem w kolorze, np. platynowym, szarym lub grafitowym tytanowym)można użyć twardych wypełniaczy mineralnych oraz nie warto bać się użycia mieszanki. Taka posypka nie tylko zmienia kolor, ale też utwardza beton. Po utwardzeniu podłoga betonowa jest matowo-satynowa. Można ją później zaimpregnować lub pokryć środkiem, który nada jej połysk – mogą tworzyć iluzję tzw. posadzki żywiczne.

 Tego rodzaju podłoga betonowa w mieszkaniu sprawdzi się m.in. w salonie, kuchni, łazience czy przedpokoju. Będzie doskonale współgrać z wnętrzami utrzymanymi w surowym, industrialnym stylu. Wybierając firmę warto kierować się wieloletnim doświadczeniem.

Posadzki betonowe – jaka powinna być grubość?

Budując dom lub remontując mieszkanie trzeba pamiętać, że posadzka betonowa powinna mieć jak największą grubość. Minimalna grubość to 8 mm, ale wykonuje się także posadzki o grubości 15 mm, a nawet 30 mm. Najgrubsze okładziny betonowe nie są jednak konieczne we wnętrzach prywatnych. Tak gruba powierzchnia obniżyłaby wysokość pomieszczeń, a jednocześnie stanowiłaby znaczne obciążenie dla stropu. Podobnie jak w przypadku innych wylewanych podłóg, grubość wylewki betonowej można dopasować do innych powierzchni – na przykład płytek w kuchni, aby stworzyć płaszczyznę bez progów. Wykonanie posadzki betonowej w mieszkaniu najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, która na podstawie Państwa życzeń dobierze odpowiednią grubość materiału.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: rawpixel.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.