Promienniki podczerwieni na taras – źródło ciepła na taras w Twoim domu

Promiennik tarasowy jest jednym z najlepszych i najbardziej wydajnych źródeł do ogrzania dużych hal produkcyjnych, biur oraz powierzchni znajdujących się na zewnątrz budynku. Dzięki wykorzystaniu elektrycznych lamp grzewczych, zwanych inaczej promiennikami podczerwieni, w ekologiczny sposób można zapewnić ciepło na tarasie w nawet najbardziej chłodne wieczory lub mroźne poranki.

Ogrzewanie promiennikami posiada swoje wady i zalety i nie sprawdzi się w każdym przypadku, jednak z pewnością jest to innowacyjna metoda, na którą warto zwrócić uwagę.

Jaki promiennik podczerwieni na taras wybrać

Elektryczne promienniki podczerwieni na taras są świetnym źródłem ciepła, ponieważ emitują one ukierunkowany promień powodujący natychmiastowe ogrzanie osób i przedmiotów znajdujących się w jego zasięgu. Co ważne, zasięg ten jest nieporównywalnie większy, niż ten zastosowany w tradycyjnych parasolach gazowych, które w szczególnie chłodne i mroźne dni, nie dają rady. Promienniki na podczerwień wykorzystywane do ogrzania tarasu są urządzeniem dużo wydajniejszym i bardziej ekonomicznym, a przy okazji bezpieczniejszym od konwekcyjnego systemu ogrzewania. 

Duży wybór ogrzewaczy sprawia, że nie zawsze wiadomo, który możesz może okazać się najlepszy. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostały one wykonane. Ważne, by były wodoodporne, a ich obudowa wykonana ze stali nierdzewnej lub aluminium z powłoką antykorozyjną. 

Promienniki ciepła na taras – zalety

Urządzenia takie jak promienniki podczerwieni umożliwiają wyeliminowanie niektórych wad tradycyjnych grzejników. Gazowe parasole może i prezentują się bardziej okazale, jednak nie są w stanie zapewnić wystarczającego komfortu cieplnego podczas przesiadywania w chłodne dni na tarasie. Do najbardziej wyróżniających się zalet promienników zaliczyć możemy:

  1. Możliwość zdalnego sterowania.
  2. Łatwą i prostą instalację.
  3. Długą żywotność urządzeń oraz ich niską awaryjność.
  4. Niskie koszta instalacji.
  5. Szeroki zakres wykorzystania.
  6. Pozytywny wpływ na zdrowie, szczególnie w przypadku osób zmagających się z astmą lub alergią.
  7. Ograniczenie rozprzestrzeniania się pleśni i grzybów.
  8. Ograniczenie wzbijania się kłębów kurzu w powietrze.
  9. Możliwość wykorzystania promiennika jako lampy. 

Promienniki tarasowe – wady

Promiennik elektryczny oprócz licznych zalet posiada również wady, o których należy wspomnieć. I chociaż moc ogrzewania promiennika znana jest w sektorze wellness, coraz częściej wykorzystywana jest również do zwiększenia odczuwalności ciepła w mieszkaniach, czy biurach. Niestety wiąże się to z licznymi minusami, takimi jak:

  1. Brak możliwości ogrzania wody, przez co konieczne jest zastosowanie drugiego źródła ciepła. Najczęściej łączy się dodatkowe metody grzewcze takie jak pompy ciepła lub fotowoltaikę z promiennikami podczerwieni.
  2. Odczuwalne ciepło trwa tak długo, jak włączone są promienniki, ponieważ oddziaływują one jedynie na przedmioty lub ludzi, a nie na powietrze.
  3. Przy słabo ocieplonych budynkach, promienniki podczerwieni nie zjadą egzaminu ze względu na liczne szczeliny, przez które ucieka ciepło.
  4. Koszt utrzymania takiego urządzenia uzależniony jest od obecnych stawek obowiązujących za prąd, przez co w przypadku wysokich podwyżek, może okazać się, że dogrzewanie siebie lub danej powierzchni taką metodą, jest nieopłacalne. 

Jaka moc promienników tarasowych

Wykorzystanie promienników podczerwieni na tarasie do ogrzewania ma zapewnić komfort każdemu kto przebywa w zasięgu jego promienia. Podczas wyboru odpowiedniego modelu, należy zwrócić uwagę na fakt, czy taras jest otwarty, czy może częściowo zabudowany lub osłonięty przed wiatrem, który może mieć wpływ na zmniejszenie mocy promiennika.

Zatem jaką wybrać moc? Poniżej krótki schemat umożliwiający proste oszacowanie.

(powierzchnia od..do => taras półotwarty lub otwarty)

do 8 m2      =>  1 x 1400W lub 1 x 2000W

do 12 m2    =>  1 x 2000W lub 1 x 2500W

do 16 m2    =>  2 x 1400W lub 2 x 2000W

Jest to oczywiście przykład, gdy promiennik podczerwieni pracuje z maksymalną wydajnością. Należy pamiętać, że podczas ogrzewania tarasu trzeba postawić na promienniki o dużo większej mocy, niż w przypadku biura, czy pomieszczenia w domu.

Czynnikami wpływającymi na odczuwalność ciepła są również: odległość od grzejnika, sposób i wysokość jego montażu, kąt nachylenia oraz technologia elementu grzewczego.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.