Transkrypcja nagrań – na czym polega transkrypcja, jaki ma wpływ na Twój biznes

Rozwój technologii bez dwóch zdań miał ogromny wpływ na nowe możliwości związane z przekazywaniem oraz utrwalaniem pewnych informacji. Dzięki transkrypcji nagrań możliwe jest rejestrowanie konferencji naukowych, wykładów, czy wywiadów w formie pisemnej. Nagrywanie, a następnie przełożenie słowa mówionego na słowo pisane pozwala na wykorzystanie danych informacji ponownie. Proces transkrypcji to nic innego jak spisanie całej treści nagrania. Zajmują się tym osoby posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności. Dlatego też warto transkrypcję zlecać specjalistom, którzy nie tylko zwrócą uwagę na przekaz, ale również przedstawią go w formie pisemnej, z zachowaniem zasad interpunkcji.

Transkrypcja nagrań, czym tak właściwie jest

Transkrypcja wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo transcriptio oznacza przepisywanie i można powiedzieć, że całkiem dokładnie oddaje ono ideę transkrypcji nagrania. Działanie to jest przede wszystkim wiernym odtworzeniem zarejestrowanej rozmowy w dowolnym programie zapisu tekstowego.

Transkrypcja to rodzaj usługi umożliwiający skupienie się na tym co ważne. Wiedząc o istnieniu takiej pomocy, podczas nagrywania ważnej dla nas przemowy, bądź wystąpienia, nie musimy skupiać się na każdym słowie. Po oddaniu nagrania do osoby zajmującej się transkrypcją, mamy pewność, że wszystko co dla nas istotne, zostanie nam przekazane w formie tekstowej.

Transkrybenci przede wszystkim zajmują się przepisywaniem wywiadu będącego w formie audio. Wywiad dzielimy na:

  • wywiad pogłębiony,
  • wywiad focusowy,
  • wywiad częściowo ustrukturyzowany. 

Czym zajmuje się transkrybent

Aby lepiej zrozumieć samą ideę transkrypcji, warto przedstawić osobę za nią odpowiedzialną. Transkrybent swoją pracę opiera na odsłuchaniu nagrań pochodzących z dyktafonów, telefonów komórkowych, czy kamer. Często musi on nawet kilkukrotnie odsłuchiwać dany materiał, by móc z dokładnością przepisać całą treść. Znajomość języka polskiego nie wystarczy, by zostać dobrym transkrybentem. Taka osoba powinna również znać zasady poprawnej ortografii. Nie trudno wykonać transkrypcję źle, dlatego też warto polegać na wiedzy i umiejętnościach profesjonalistów.

Zatem sprawdzanie nagrania audio, a następnie jego transkrypcja powinna być przeprowadzana przez osoby nie popełniają błędów językowych, ortograficznych oraz takie, które w sposób zrozumiały przekażą treść nagrania. Transkrypcja wymaga również pokładów cierpliwości, dokładności i pracowitości. 

Rodzaje transkrypcji, czyli która z usług będzie dla Ciebie najlepsza

Chęć zamiany nagrania w tekst stało się niezwykle popularną usługą. Wynika to z faktu, że coraz częściej ludzie swoją wiedzę przekazują w formie nagrania audio, ponieważ tak jest szybciej i wygodniej, jednak wiedzą, że słowo pisane jest równie ważne. Przekazywanie swoich plików audio do transkrypcji pozwala również dotrzeć do szerszego grona odbiorców. 

Usługę tę wykorzystuje się do stworzenia tekstu z takich nagrań:

  • wywiadów,
  • rozpraw sądowych,
  • webinarów,
  • podcastów,
  • szkoleń online,
  • konferencji,
  • wywiadów,
  • filmów z Youtube,
  • pełnometrażowych filmów.

Czynniki wpływające na szybkość wykonanej transkrypcji

Na szybkość i jakość wykonanej transkrypcji wpływ ma wiele czynników. W tym, przede wszystkim jakość nagrania, która potrafi mocno skrócić lub wydłużyć czas pracy. Nagranie dobrej jakości to nie tylko zaoszczędzony czas pracy transkrybenta, ale również pewność, że w tekście nie pojawią się niechciane błędy. Gorszy plik audio wymaga dłuższej analizy, ponieważ należy wyłapać wszelkiego rodzaju wtrącenia, a także przerywniki i szumy.

To w jakim tempie zostanie wykonana transkrypcja zależy również od ilości osób biorących udział w wywiadzie, czy konferencji. W niektórych przypadkach, również tematyka rozmowy może mieć wpływ na czas oddania gotowego tekstu, ponieważ trudniejsze i bardziej profesjonalne tematy mogą wymagać dodatkowego reaserchu. 

Z pewnością wiele osób pomyśli, ale przecież samemu mogę wykonać transkrypcję! Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ to w jaki sposób zostanie sporządzony tekst pisany, może mieć wpływ na odbiór przez odbiorców nie tylko samego tekstu, ale również jego autora. A przecież każdemu zależy na tym, by został on potraktowany poważnie. 

Artykuł powstał przy współpracy z specjalistką od transkrypcji, redakcji i korekty – https://martakafar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.