Modne i funkcjonalne zagospodarowanie wnęk w kuchni

W polskich mieszkaniach i domach często spotykamy się z problemem niewystarczającej przestrzeni. Każdy centymetr w pomieszczeniu wydaje się być zajęty. Niektóre przestrzenie są zupełnie bezużyteczne i nie służą żadnemu konkretnemu celowi. Bardzo często pojawiają się również wnęki, czyli przestrzeń powstała pomiędzy cofniętą ścianą. Choć może się wydawać, że taka wnęka będzie tylko przeszkadzać, to przy odrobinie kreatywności możemy ją odpowiednio wykorzystać.

Wnęka w kuchni

Jeśli mamy oddzielną kuchnię z wnęką, to mamy tutaj duże pole do popisu w kwestii aranżacji. W przypadku większej przestrzeni możemy pokusić się o wydzielenie jadalni, ustawiając we wnęce stół z krzesłami. Jeśli jednak ten dodatkowy „kącik” do zagospodarowania jest zacieniony, dobrym pomysłem może być wykorzystanie go np. na spiżarnię. Jak więc się okazuje, wnęka kuchenna to nie powód do zmartwień, a okazja do stworzenia ciekawej aranżacji w swoim domu.

Sposób na segregację przypraw

Jeśli nie chcemy zamieniać alkowy w szafę wnękową, możemy zamienić ją w dekoracyjne miejsce na przyprawy, herbaty czy kawy. W zależności od tego, jak je przechowujemy, tak możemy przystosować do tego alkowę. Jednym z prostych sposobów jest zamontowanie w niej listew magnetycznych. Dzięki temu można trzymać tam również noże, czy inne często używane akcesoria kuchenne takie jak praska do czosnku, dziadek do orzechów czy otwieracze.

/Zdjęcie dodane przez Pixabay

Dodatkowe miejsce do przechowywania

Alkowa jest jedną z najbardziej wszechstronnych przestrzeni, które możesz wykorzystać do przechowywania w kuchni. Możesz pozbyć się wszystkich tych kuchennych sprzętów, uporządkować rzeczy, których używasz rzadko, lub wykorzystać całą dostępną przestrzeń. W jaki sposób można ją zagospodarować?

We wnęce można zabudować szafkę, standardową lub wykonaną na wymiar. Dzięki temu zyskamy zamykaną przestrzeń, w której będziemy mogli przechowywać naczynia lub zapasy żywności.

Praktyczną alternatywą będą również półki pomiędzy szafkami. Stworzą otwartą przestrzeń, która doskonale nada się do wyeksponowania ozdobnych szklanek lub słoików z przyprawami czy herbatami.

Natomiast jeśli w Twoim domu brakuje koszy, które możesz powiesić nawet na przyklejonych haczykach, to propozycja właśnie dla Ciebie!

Wnęka jako spiżarnia

Szeroka i zacieniona wnęka w kuchni może pełnić funkcję domowej spiżarni, w której można umieścić domowe przetwory, nalewki, produkty spożywcze czy zioła. Taka przestrzeń może być również wyposażona w półki na ozdobne wazony i talerze. Dodatkowe szafki w tym miejscu pomogą uporządkować naczynia i inne produkty.

/Zdjęcie dodane przez Antoni Shkraba

Wnęka jako element dekoracyjny

Przestrzeń kuchennej wnęki można z powodzeniem wykorzystać do stworzenia dowolnej dekoracji. I tu ogranicza nas tylko wyobraźnia, bo w takim kącie możemy zrobić wszystko, co tylko sobie wymarzymy: powiesić obrazy, plakaty, zdjęcia; ozdobić samą ścianę tapetą; zastosować oświetlenie punktowe i wiele innych.

Jeśli Twoja kuchenna alkowa jest wystarczająco duża, możesz zrobić z niej kwietnik. Mały kwietnik składający się z pojedynczych półek przykręconych do ścian będzie wyglądał oryginalnie i nietypowo. Dodatkowo możesz zamontować haczyki i powiesić wiszące kwietniki wykonane z makramy lub rafii. Jeśli w kuchennej wnęce nie ma wolnego miejsca na ścianach, można ustawić stojaki i postawić na nich kwiaty.

Nieco niekonwencjonalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kuchennej wnęki do stworzenia mini regału na książki. Po zamontowaniu półek możemy z powodzeniem postawić na nich książki, nie tylko kucharskie. Dzięki temu kuchnia zyska bardziej przytulny charakter, a z drugiej strony będzie bardzo praktyczna, gdy będziemy szukać przepisu na nasze ulubione dania.

Wnęki jako zabudowa AGD

W wyjątkowo dużych, szerokich wnękach można też ukryć sprzęt AGD, np. lodówkę, pralkę. Podobny charakter mogą mieć również mniejsze przestrzenie – wystarczy wygospodarować w nich miejsce na kuchenkę mikrofalową czy ekspres do kawy, które zazwyczaj znajdują się na kuchennych blatach.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz dodatkową przestrzeń do przygotowywania posiłków, która w niektórych sytuacjach może okazać się nieoceniona.

___________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: RODNAE Productions
Materiał źródłowy: remontodkuchni.pl, budownictwo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.